Novinky

Novinky

        • Školní výlet 5.A
          • Školní výlet 5.A

          • Třída 5.A se zúčastnila školního výletu do Štramberku. Zažili tam akce: Mini zoo, pečení štramberských uší, cesta na Štramberskou trůbu, jízdu na čtyřkolce a krnčířské dílo. Celá třída si výlet užila a byla spokojená.

        • Exkurze Drážďany
          • Exkurze Drážďany

          • Naše třída se zúčastnila třídenní exkurze do Prahy a Drážďan. První den jsme měli sraz na vlakovém nádraží a přes Otrokovice jsme jeli do Prahy, kde jsme byli ubytováni u Kapucínů na Loretánském náměstí. Navštívili jsme Národní muzeum, kde byly vystaveny zajímavé sbírky minerálů a jiných přírodnin. Prošli jsme část města a užili si společný čas se spolužáky.

            Druhý den jsme autobusem vyrazili do Drážďan. Prošli jsme historickým centrem, u jehož památek jsme prezentovali naše vytvořené lapbooky. Měli jsme možnost vidět např. Zwinger, Residenzschloss, Hofkirche, Fürstenzug (Průvod knížat), Semperoper , Frauenkirche, což bylo součástí Altstadt (historické části města) a také jsme zavítali do Neustadt, který začínal za řekou Elbe (Labe) za mostem Augusta Velikého. Poznali jsme nová místa a ochutnali místní jídla.  Večer po návratu do Prahy nám spolužák připravil výbornou večeři.

            Třetí den jsme si ještě prošli Prahu, viděli jsme například Karlův most a Pražský orloj. Potom až následoval odjezd domů.

            Celý výlet jsme si moc užili a těšíme se, co nás čeká příště.

            Kateřina Zuzaníková, 8.třída

             

        • Preventivní program sedmáků
          • Preventivní program sedmáků

          • Ve čtvrtek 14.4. se 7.třída zúčastnila preventivního programu -  „Klídek bez návykových látek“.  Zkušená lektorka poukazovala na nástrahy ve společnosti, které se týkají návykových  látek a jejich negativních vlivů a dopadů nejen na dospělé, ale i na děti a mladistvé. Žáci si v interaktivním programu vyzkoušeli různé aktivity např. jak odmítnout nabízenou cigaretu a nepodlehnout nátlaku z řad vrstevníků. Prostřednictvím bublinkové folie žáci zažili, jak v těle funguje dopamin (příjemný zážitek - chci další dávku). Aktivita Pomalý dopamin měla žáky přimět k přemýšlení, zda plnohodnotně tráví svůj volný čas, a přinést inspiraci, co do našeho života může přinést pocit naplněnosti a potěšení.

            Preventivní program by měl přimět žáky přemýšlet o negativních dopadech návykových látek a měl by vést k smysluplnému trávení volného času.  

        • Dopravní výchova
          • Dopravní výchova

          • Ve středu 20. 5. se děti ze 4. A vydaly na dopravní hřiště v Malenovicích. Hřiště je nyní krásně renovované a obnovený je i vozový park – žáci si mohli zajezdit na zbrusu nových kolech, případně koloběžkách. Před samotnou jízdou si hřiště společně prošli a byli poučeni o dopravních předpisech. Pak už se samostatně rozjeli a snažili se správně řešit všemožné dopravní situace. Cílem jejich snažení bylo získat průkaz cyklisty a k jejich velké radosti se to nakonec všem podařilo.

        • Úspěšný závod
          • Úspěšný závod

          • V pátek 22. května se 8 našich osmáků zúčastnilo závodu SURVIVAL zlínských osmáků „O putovní pohár primátora města Zlína“. Na slavnostním nástupu všech 17 týmů ze zlínských škol přivítali zástupci organizátorů – Městské policie, Hasičského sboru, armády Krajského velitelství, odboru školství i primátor města Zlín. Závod probíhal na sportovišti Gymnázia T.G.M., areálu dp Lukostřelby, na lyžařském svahu a přilehlém lese. Počasí bylo ideální – slunečno a teplota tak akorát na závod v běhu a v dalších disciplínách. Každý tým postupně absolvoval různé aktivity na několika stanovištích. Byly to postupně hod míčem na terč, překážková dráha se zátěží ve formě oblečené vesty, dále proběhnutí nafukovací překážkové dráhy, zdravověda, přeručkování lanové překážky, paměťový test Kimovka, spolupráce týmu při společném přenesení předmětu, spolupráce při hodu granátem na skrytý cíl, silová aktivita s tažením pneumatik, běh dolů lyžařským svahem, plnění tlakové nádoby vodou s následným pumpováním a stříkáním hasičskou hadicí do pyramidy z plechovek a po doběhu do cíle ještě společné luštění těžkého kvízu. Všechny disciplíny náš tým celkem úspěšně absolvoval. Při závěrečném nástupu se pořadí vyhlašovalo odzadu a dlouho jsme netrpělivě očekávali název naší školy. Zazněl pro nás nečekaně až při vyhlášení 7. místa, což nás velmi mile překvapilo a potěšilo. Potvrdilo nám to, že tým nemusí tvořit jen špičkoví sportovci a jedničkáři, ale stmelený kolektiv, který si v obtížných situacích dokáže pomáhat, vzájemně povzbuzovat a má snahu společně podat maximální výkon.

            Naši skvělou reprezentaci tvořili: Barbora Pátíková, Nikol Dudrová, Emilie Úšelová, Michaela Barboříková, Jacob Hodgson, Daniel Havelka, Tomáš Pleva, Ondřej Fryštacký

            Díky za vzornou reprezentaci naší školy

        • Čtvrťáci na návštěvě u zvířátek
          • Čtvrťáci na návštěvě u zvířátek

          • V úterý 20. 5. se žáci 4. A vydali do DDM Astra a navštívili zdejší ZOO koutek. Dětem se věnoval pan chovatel a velmi poučně a poutavě jim líčil podrobnosti ze života plazů a hlodavců. Děti si mohly pohladit gekončíka, agamu, želvu a korálovku. Na závěr poučného programu se děti pomazlily s králíky, morčetem, myškami i ježkem. Program měl velký úspěch a některé děti by si zvířecí kamarády nejraději hned odnesly domů.

        • Anglické spelování
          • Anglické spelování

          • V pátek 15.5.2026 se na Základní škole Komenského I ve Zlíně konala soutěž v anglickém spelování.

            Probíhala ve dvou kategoriích, a to pro čtvrté a páté třídy. 

            Naši školu reprezentovali dva žáci 5.A.Nejprve psali diktát písmen abecedy a v dalších kolech již spelovali slova, která slyšeli.

            Děkujeme jim za reprezentaci naší školy.

        • Preventivní programy pro 1. a 3. třídu
          • Preventivní programy pro 1. a 3. třídu

          • Jak se stalo, že jsem tady?  Na tuto otázku dostali žáci 3.A odpověď v rámci preventivního programu, který se uskutečnil 12.5. Cílem bylo, aby si uvědomili, že jsou na světě díky lásce rodičů a velkému zázraku početí. Citlivým způsobem získali informace o rozdílech mezi mužským a ženským tělem, o početí, vývoji a porodu dítěte. Dostali bezpečný prostor pro kladení otázek, aby se v této citlivé oblasti zorientovali úměrně svému věku, který rádi využili.

             

            Jak se máš?

            Děti se pomocí různých aktivit zaměřily na to, jaké emoce mohou prožívat.  Kdy je strach chrání, jak strach překonávat, kdy mohou vnímat dobrou  a kdy špatnou radost (škodolibost), učily se, jak mohou kontrolovaně vybít svou zlost. Společně si zahrály pár her a naučili se veselou písničku.

            Věříme, že tento program bude mít přesah do běžného života třídy a děti budou schopné o svých emocích mluvit, vyjádřit své pocity a potřeby, umět projevit soucit, potěšit druhého apod.

             

        • Soutěž MasterClass Kvíz 2026
          • Soutěž MasterClass Kvíz 2026

          • V pondělí 11.5.2026 se na Střední škole Baltaci uskutečnila soutěž MasterClass Kvíz pro týmy složené z žáků osmých a devátých tříd. Celkem se zúčastnilo 31 týmu (celkem 150 žáků) ze 16 škol Zlínského kraje.

            Naši školu reprezentovali žáci 8.A, a to dva chlapci a tři děvčata.

             Atmosféra celé akce byla skvěla a některé okruhy otázek jsme si vyzkoušeli i my dospělí, v době, kdy jsme na žáky čekali.

            Děkujeme našim osmákům za vzornou reprezentaci naší základní školy.

        • Duben ve školní družině
          • Duben ve školní družině

          • Tento měsíc se nesl v duchu jara a oslav Dne Země. Pro žáky byl připraven program na školní zahradě, kde si zábavnou formou ověřovali své znalosti o naší planetě. Děti pracovaly ve skupinkách – nejprve odpovídaly na otázky týkající se Země, přírody a její ochrany a poté luštily šifru. Nechyběl ani čas na volnou hru – děti si užívaly pískoviště, průlezky a s nadšením hrály fotbal, stolní tenis i florbal.

            Výtvarné činnosti byly inspirovány jarem. Vyráběli jsme růže z krepového papíru, ptáčky z vlny a pírek i jarní pozdravy v podobě pohlednic zdobených pírky a knoflíky. Tvořili jsme také motýlky z dřívek od nanuků, hada a jednoduché jarní kytičky z barevného papíru.

            Duben jsme si společně užili v tvořivé a přátelské atmosféře, plné her, pohybu i nových poznatků

        • Exkurze do Osvětimi 
          • Exkurze do Osvětimi 

          • Ve středu 29.4. jsme s naší devátou třídou a osmáky jeli do polského města Osvětim. Tam jsme zažili exkurzi v koncentračním táboře, jehož součástí byla i prohlídka nedalekého tábora Birkenau. 

            Jako vždy jsme jeli s naším oblíbeným panem Kočím, který nás provázel celým zájezdem. Cesta nám rychle utíkala a zanedlouho jsme po krátké zastávce překročili polské hranice. Netrvalo dlouho a dojeli jsme na místo. Nejprve jsme prošli kontrolou jako na letišti, poté nám byla přidělená paní průvodkyně a dostali jsme sluchátka. Zprvu jsme procházeli dlouhou chodbou, kde se celý den předčítají jména zesnulých.  

            Už z dálky jsme všichni poznali známou vstupní bránu, na které stojí  Arbeit macht frei‘‘, tedy práce osvobozuje. Podle nás to na první pohled nevypadalo jako koncentrační tábor. Cihlové domy a ulice, téměř jako normální část města. Podívali jsme se do několika z baráků, kde jsme mohli nakouknout do toho, jak fungoval běžný život v Osvětimi. Nejvíc nás zaujalo povídání paní průvodkyně, která v Osvětimi provází už dlouho. V životě měla možnost mluvit se spoustou lidí, kteří si na vlastní kůži zažili tento koncentrační tábor a vyprávěla nám jejich neskutečné příběhy, které se nás všech dotkly. Co nás zasáhlo ještě více, byla plynová komora, kterou jsme procházeli na zpáteční cestě. Poté jsme se přesunuli autobusem do Birkenau, kde jsme mohli možná jako jedni z posledních vidět pána, který tam byl kdysi ve 14 letech deportován ze Slovenska. Přestože jsme byli teple oblečeni, i tak se někteří klepali zimou, proto si nedokážeme představit, jaké to muselo tehdy být pro všechny vězně 

            Tímto skončila exkurze, díky které jsme si uvědomili, že v životě opravdu řešíme malichernosti. Myslíme si, že je dobré si uvědomit a vidět to na vlastní oči, co lidská nenávist dokáže. 

            Žákyně z9. třídy Noemi Kosáčová, Veronika Divoká, Eva Toboláková.